Recenzia Ekonomické stavby

Recenzia Ekonomické stavby

Recenzia Ekonomické stavby

Recenzia Ekonomické stavby

Už nikdy späť do bytových koľají

Vlastný dom nebol ich životným snom, ani v ňom nehľadali únik pred veľkomestom. Roman a Zdenka si len dobre spočítali, že namiesto vysokého nájomného za byt sa im oplatí splácať vlastný dom a ešte si k tomu zlepšiť úroveň bývania.

Prečo ste sa rozhodli postaviť si vlastný dom?
Dôvod bol celkom jednoduchý. Bývali sme v nájomnom byte, ktorý sme nepovažovali za ideálne miesto pre život. Nájomné, ktoré sme museli platiť, sa nám zdalo privysoké vzhľadom na priestory, ktoré sme mali k dispozícii. Zdalo sa nám výhodnejšie postaviť dom, a aj keď budeme platiť hypotéku, budeme konečne vo svojom.

Zdá sa, že ste sa s domom neponáhľali. Čo bolo dôvodom, že ste si vybrali variant domu na kľúč?
Dá sa povedať, že nás časovo naozaj nič netlačilo. Skôr sme v dome na kľúč videli iné výhody. Stavili sme na to, že keď vyberieme spoľahlivú stavebnú spoločnosť, nebudeme sa musieť o priebeh stavby príliš zaujímať. Chceli sme tiež priložiť ruku k dielu, keď bude treba, ale zásadné rozhodovanie o stavbe domu sme chceli nechať na profesionáloch.

Bolo ťažké vybrať si tú správnu stavebnú spoločnosť?
Skôr bolo ťažké rozoznať, ktorá z firiem by mohla byť tá správna, a ktorá nie. Mali sme určité požiadavky, ktoré musela stavená spoločnosť spĺňať aspoň podľa ponuky služieb. Potom človek môže už len dúfať, že firmy skutočne splnia svoje ponuky a záväzky.. To, že sme si vybrali Ekonomické stavby, bola vlastne náhoda. Dnes to považujeme za šťastie, že táto náhodná voľba bola trefou do čierneho.

Aké boli Vaše predstavy o dome, ktorý si necháte postaviť?
Výber domu sme robili tak trochu z iného konca. Sadli sme si doma nad katalógom a listovali záplavou projektov. Vyberali sme domy podľa jediného kritéria, a tým boli financie. Najskôr teda pomyselným sitom prešiel celý katalóg, z ktorého nám zostali štyri prijateľné typové projekty. Až v nasledujúcej fáze sme domy porovnávali podľa vzhľadu a a dispozície. Z týchto nám vyšiel víťaz – typový dom N14.

Finančne ste riešili celú stavbu formou hypotéky?
S hypotékou sme počítali už od začiatku. Bez nej by sme si dom nemohli vôbec zaobstarať. Len sne nevedeli, v ktorej banke by bolo najvýhodnejšie hypotéku uzavrieť. Našťastie nám finanční analytici v Ekonomických stavbách ochotne poradili, takže bolo celkom ľahké si hypotéku vybaviť. ES nám tiež pomohli finančným programom Mladá rodina, ktorý nám pomohol na začiatku stavby.

Zasahovali ste do spracovania detailného rozpočtu svojimi požiadavkami?
Na nič zásadné si nespomíname. Vyhovovalo nám, že manažér projektu spoločne s projektantom vytvorili rozpočet a vypracovali projekt, s ktorým nás následne zoznámili. Boli sme teda oboznámení s každým detailom, ktorý sa na stavbe bude realizovať a na počudovanie nám to celkom vyhovovalo, takže až na pár maličkostí sme do rozpočtu a projektu nezasahovali.

Bolo to tak aj pri samotnej realizácii stavby?
Dá sa povedať, že áno. Určite sme boli pre Ekonomické stavby nenáročnými klientmi (smiech). Po nejakom tom týždni, čo sme už s ES spolupracovali a pripravovali dokumenty na realizáciu domu, vzbudilo v nás ich konanie takú dôveru a istotu, že sme nemali potrebu do celého diela nejako extrémne zasahovať.. Naopak sa nám páčil pocit, že im dáme úlohu a potom si len vyzdvihneme kľúče od hotového domu. Je to samozrejme dosť nadnesené, pretože sme pravidelne chodili dom kontrolovať a preberať jednotlivé etapy. Prehľad o dianí na stavenisku sme mali viac ako postačujúci.

Aké boli prvé dojmy po nasťahovaní sa do už hotového domu?
Bola to neopísateľná radosť a eufória. Fascinovala nás tá jedinečná vôňa nového domu, ktorú sme si užívali ešte dlho po nasťahovaní. Konečne si môžeme vychutnávať ten pocit bývať vo svojom. Faktom je, že sa nedá porovnávať bývanie v podnájme s domom. V byte sme sa nemuseli v podstate o nič starať, ale teraz máme práce okolo domu viac než dosť. Je to ale určitá forma sebarealizácie, ktorú nám táto zmena životného štýlu priniesla a vieme, že by sme ju už nikdy nechceli vrátiť naspäť, do starých „bytových koľají“.

Ekonomik N14 5+1+G 93 144,9 YTONG 375 Lambda Bramac Natura plávajúca laminátová plastová
oblôžková zárubňa + fóliované dvere plynový kotol


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek