Recenzia Ekonomické stavby

Recenzia Ekonomické stavby

Skúsenosti Ekonomické stavby

Recenzia Ekonomické stavby

Nechcela som už nosiť dieťa do tretieho poschodia bez výťahu

Martinovi a Lucii sa pred pol rokom splnil sen o vlastnom domčeku. Takto maznavo volajú svoje nové bývanie, ktoré si vybudovali spoločnými silami s firmou Ekonomické stavby.

Ako ste bývali predtým? V paneláku na sídlisku?
Mali sme vlastný družstevný byt. Ale v dome bez výťahu. Kto niekedy skúsil nosiť malé dieťa plus nákup na tretie poschodie pochopí, prečo som chcela odísť preč. Dominik bol zo dňa na deň ťažší. A schodov bolo čím ďalej tým viac. Alebo aspoň mne sa tak zdalo.

V tej chvíli padlo rozhodnutie postaviť si vlastný dom…?
Nie tak úplne. Že chceme vlastný domček, bolo jasné. Najskôr sme sa obzerali po nejakom staršom. Dokonca sme predali byt, aby sme mali peniaze v hotovosti a prenajali sme si domček na druhom konci mesta. Bola som tam nadšená, aj keď bol malý a kdekoľvek sa objavovala pleseň. Hľadanie staršieho domu nás ale sklamalo. Väčšinou to boli dosť zanedbané objekty, ktoré rozhodne neboli na okamžité nasťahovanie sa. Na nového majiteľa čakalo množstvo práce – a my sme nechceli zložito prerábať starý dom. Takže som začala zháňať pozemok. Pretože ak sme mali investovať peniaze do bývania, chcela som, aby to skutočne stálo za to, aby to bolo bývanie podľa nášho gusta.

Prečo ste sa rozhodli nechať si postaviť dom práve na základe referencie Ekonomických stavieb? Nelákalo Vás klásť vlastnoručne tehlu k tehle?
Úprimne povedané, lákalo nás omnoho viac. Pôvodne sme skutočne uvažovali, že budeme stavať sami. Ale manžel je šofér a vracia sa domov neskoro večer. Ja som jazdila denne stodvadsať kilometrov do školy, bola som tehotná... To by skutočne nešlo. Počas víkendov by sme postavili domček, až keď by išli deti od tanečnej. V časopise Bývanie ma zaujala ponuka Ekonomických stavieb. Spoločnosť prezentovala veľmi zaujímavý komplexný servis a ústretový prístup, páčila sa nám aj výška splátok.

Využili ste niektorý z finančných programov Ekonomických stavieb?
Bohužiaľ nakoniec nie. Vzali sme si hypotéku, pretože lepšie zodpovedala našim predstavám a hlavne možnostiam.

Priebeh stavby už zodpovedal viac Vašim predstavám?
Boli sme nadšení! Projektanti nám vychádzali maximálne v ústrety a to som si neustále niečo vymýšľala! Menili sme vlastne skoro všetko – zdvíhala sa základová doska, strecha je iná, pribudla prístavba, tento priestor sme zväčšili, horné nadmurovky sú zdvihnuté o pol metra… Je toho veľa, z domu, ktorý sme si pôvodne vybrali
v katalógu, nezostalo skoro nič. Ale výsledok je perfektný. Domček vypadá presne tak, ako sme si ho predstavovali. Nemenili by sme vôbec nič.

Vy ste si ale nakoniec predsa len nenechali od remeselníkov urobiť v dome úplne všetko a tak ste priložili ruku k dielu. Čo všetko sme robili sami?
Dorábal som si elektriku, vodu, obklady, podlahu. Na to sme mali svojho dodávateľa mimo recenzia Ekonomických stavieb. Niekedy je totiž príjemnejšie urobiť si niečo sám. Človek má k výsledku hneď iný vzťah.

Dom sa stal už Vašim domovom, teraz ešte zostáva upraviť jeho okolie. Kvôli deťom sa asi najskôr pustíte do plotov?
Určite. Hoci sú deti poslušné a keď sa hrajú na pieskovisku, môžem sa spoľahnúť, že sa odtiaľ nepohnú ani na krok. Ale istota je istota. Na plot sa chystáme v najbližšej dobe. Potom bude potrebné rozhrnúť hlinu, vybetónovať prístrešok… terasu už tohto roku asi nestihneme. Tá nám zostane na budúci rok.

Práce máte teda pred sebou požehnane. Ešte Vás ani na chvíľku nenapadlo, že Vám v bytovke bolo lepšie?
Ani náhodou! Nevrátila by som sa tam ani za nič! V domčeku máme kľud, pohodlie a hlavne deti majú veľa miesta. Som tu šťastná.

Ďakujeme za recenzia Ekonomické stavby

Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek