Recenzia Ekonomické stavby

Recenzia Ekonomické stavby

Recenzia Ekonomické stavby

Recenzia Ekonomické stavby

Česká klasika

Čo si predstavíte pod pojmom „Česká klasika“ ako prvé? Veľa ľudí by určite spomenulo vepřo-knedlo-zelo, či dobre chladené české pivo. Keby ste sa ale opýtali manželov Matejkových, určite by dodali aj „murovaný dom“.

Spomeniete si na okamih, kedy ste sa rozhodli, že si postavíte vlastné bývanie?
Bolo to asi vo chvíli, keď sme povedali „a dosť“ nášmu predchádzajúcemu spôsobu žitia a bývania. Prakticky celý doterajší život sme bývali v rôznych podnájmoch, z ktorých sme sa skôr alebo neskôr sťahovali inam. Jedného dňa sme ale zistili, že takto žiť naozaj nechceme a musíme to zmeniť.

Ako ste začali dávať dokopy prvé diely skladačky menom „Vlastný dom“?
Prvá veľká zmena nastala v zamestnaní. Lepšie platená práca v nás vzbudzovala určitú istotu, že budeme mať nejaké finančné zázemie. Ďalším rozhodnutím bolo, či dom na kľúč, či vlastná réžia. Takmer všetko ale smerovalo k objednaniu domu u profesionálov. Nechceli sme sa dostať do situácie, kedy budeme mať dom niekoľko rokov rozostavaný a postupne dôjdu sily aj peniaze na pokračovanie.

Premýšľali ste aj nad drevostavbou?
Pravdou je, že sme v tejto otázke nemali príliš jasno. Na jednej strane nás drevostavba aj lákala, avšak u nás nie je príliš veľká tradícia v stavbe týchto domov, v našom okolí ani žiadny taký dom nie je. Tým pádom sa aj ťažko porovnávalo, či by bola drevostavba výhodnejšia alebo nie, v porovnaní s murovaným domom. Sme z tých, ktorí dávajú prednosť prevereným metódam, hlavne čo sa týka tak zásadného životného kroku, ako je stavba domu. Preto sme nakoniec upustili od pre nás netradičného spôsobu stavby a dali sme prednosť českej klasike.

Čím si Vás získali Ekonomické stavby, ktoré ste zvolili za svojho staviteľa?
Bolo to zrejme hlavne vďaka profesionálnemu prístupu. Na internete, či v novinách sa človek dozvie množstvo informácií, ale nikdy neviete, ako to v skutočnosti všetko bude fungovať a kto sa vlastne skrýva za veľkou reklamou v časopise. Preto sme na písomné ponuky príliš nedali a obchádzali sme si firmy osobne. Po schôdzke v ES sme mali naozaj výborný pocit, že sme snáď konečne natrafili na schopnú stavebnú spoločnosť.

Páčila sa Vám aj ponuka vzorových domov Ekonomických stavieb?
Domy v katalógu na nás urobili dojem. Na druhej strane sme netrvali na žiadnom konkrétnom vzhľade domu. Páčil sa nám dom N14, ale nakoniec sme spoločne s manažérom projektu po zvážení vybrali dom Ekonomik N7.
Čiastočne sme čerpali vlastné zdroje a tiež sme využili hypotéku. Milo nás prekvapilo, že keď nastala situácia, keď banka nechcela poskytnúť ďalšie peniaze, ES prišli okamžite s riešením, ako ďalej v stavbe plynulo pokračovať pomocou tzv. „Preklenovacieho úveru“ od ES. Dosť nás prekvapilo, ako ľahko môžeme túto službu využiť, za akých podmienok a tiež, že ho možno kedykoľvek splatiť bez akýchkoľvek sankcií.

Do akej miery ste ovplyvňovali prípravnú fázu stavby a jej samotnú realizáciu? Vkladali ste do projektu aj svoje vlastné nápady?
Skôr sme väčšinu vecí nechávali na Ekonomických stavbách. Veľmi nám vyhovovalo, že do určitej miery ani našu spoluprácu nepotrebujú a sú schopní pracovať na určitých fázach stavby aj príprav sami. Samozrejme sme sa zúčastnili spracovania detailného rozpočtu, aby sme mali prehľad, čo a ako bude v dome. Štandardné prevedenie domu sme menili len výnimočne v prípadoch, kedy nám naozaj záležalo na tom, mať doma niečo nadštandardné.

Dom je teda skutočne podľa Vašich predstáv...
Veríme, že aj keby sme si postavili úplne obyčajný dom, bez akýchkoľvek vymožeností, aj tak by to určite splnilo naše predstavy o spoločnom bývaní. Všetky tie drobnosti a detaily sú pre nás čerešničkou na torte. Vieme, že aj bez nich by sme boli šťastní, pretože sa nám splinlo veľké želanie a už nikdy sa nemusíme vrátiť do žiadneho prenájmu.

Ekonomik N7 4+1 66 101 YTONG 375+ EPS 12 cm Bramac plávajúca laminátová plastová oblôžková zárubňa + dýhované dvere plynový kotol


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek