Recenzia Ekonomické stavby

Recenzia Ekonomické stavby

Recenzia Ekonomické stavby

Recenzia Ekonomické stavby

Bezprostredne pri lese

Z návštevy architektonicky zaujímavo riešeného domu pri lese je na prvý pohľad jasné, že majitelia neholdujú rustikálnemu štýlu ani “uletenej moderne”, ale čistým líniám a prírodným materiálom.

Bývanie v blízkosti lesa
Manželia sa vždy intenzívne zaoberali tým, čo práve riešili. Keď sa rozhodli pre stavbu domu, hľadali firmu, s ktorou budú stavať, ale úlohou číslo jedna bolo nájsť pozemok. Z niekoľkých parciel uprednostnili tú, kde nebol žiadny zásadný problém. Našťastie je to parcela v bezprostrednej blízkosti lesa. Už pri tomto rozhodovaní výrazne pomohla firma, poradila a od stavebného povolenia cez projekt až k realizácii sa o všetko postarala.

Vykuruje tepelné čerpadlo
Dom je energeticky nenáročný, využíva tepelné čerpadlo zem – voda. O teplo sa starajú dva geotermálne vrty hlboké 60 m, ktoré ohrievajú vodu. V dome je teplovodné kúrenie a kúpeľňové radiátory. „Pôvodne sme chceli dom nízkoenergetický alebo dokonca pasívny, ale po konzultácii s dodávateľom sme nakoniec namiesto extrémneho zatepľovania zvolili lacný zdroj tepla, pričom aj bez zateplenia sú straty domu minimálne. Svojimi parametrami sa dom takmer vyrovná nízkoenergetickému,“ obhajuje svoje rozhodnutie majiteľ a dodáva, že dom je postavený z izolačnej pálenej tehly, (dole 44 cm, hore 40 cm) s použitím termomalty a bez zateplenia. „Nechceli sme dusiť tehly polystyrénom, ale zachovať ich prednosti, predovšetkým tepelno-izolačné vlastnosti konštrukcií z tehál výrazne ovplyvňujúce pohodu a mikroklímu v interiéri. Potvrdením správneho rozhodnutia je, že sme sa sťahovali vo februári, kedy bola zima, vlhkosť sa zrážala na oknách, ale vo vnútri bolo teplo. Dom vydýchal prebytočnú vodu von, takže sme žiadne problémy s plesňou nemali.“

Drevo a pastelové farby
Dom je poschodový a vďaka dobre riešenej vnútornej dispozícii, presvetleným miestnostiam, vhodne umiestneným šatníkom a komorám, tvorí celkovo funkčný a harmonický priestor. Na prízemí sa nachádza rozľahlá obývačka s jedálňou a kuchynským kútom. Rodina si tak môže byť neustále nablízku. Všetci oceňujú terasu na dosah. Stačí len otvoriť dvere obývačky a sú v záhrade. Na prízemí je tiež knižnica slúžiaca zároveň ako izba pre hostí. Na poschodí nájdeme okrem útulnej spálne, dvoch detských izieb hýriacich farbami a dvoch kúpeľní aj šatník a pracovňu pána domu. Dom je zariadený nábytkom v severskom štýle, založenom na dreve a farbách.

Zmeny v pláne
Pôvodne plánované otvorené schodisko uzavreli kvôli dcéram. Vznikli tam ďalšie úložné priestory pre potrebný vysávač a ostatných pomocníkov v domácnosti. Hostiteľ je kachliar, takže na prízemí je na dôstojnom mieste kozub. Majiteľ hovorí, že kozub je srdce aj teplo domova. „Často nekúrime, pretože čerpadlo v kombinácii s podlahovým kúrením bohato stačí, ale občas si zapálime pár polienok pre radosť, a tiež je to taká záloha, keby došlo k výpadku v dodávke energie. Rovnako aj v prechodnom období je ideálne, keď sa krb postará o prirodzený rozvod tepla po celom dome.

Záhrada kopíruje dom  
Charakteru domu zodpovedá aj pozemok o veľkosti asi 1 000 m2, či už tvarom alebo terénom. Záhrade v tvare štvorca a v rovine chceli hostitelia ponechať prirodzený ráz, preto sa pri úpravách radili so záhradníkom. Tým, že je parcela pri lese, je tu všetko vyriešené v prírodnom duchu. Na záhrade vznikli tri oporné body. Dominantné je jazierko, nie hlboké, ale plytké kvôli deťom, aby sa tu vybláznili. Samozrejme, že v horúcich letných dňoch si tu príde na svoje s pohárom v ruke aj majiteľ. Hlina zo základov poslúžila na vytvarovanie terénu, takže na jednej strane oproti jazierku vznikol kopec s vysadenými okrasnými rastlinami, za ktorým našli svoje útočisko obidve dcéry a ich kamaráti. Je tu pieskovisko, indiánske típí a šmykľavka s hojdačkami, kde môžu rozvíjať svoju fantáziu. Na druhej strane jazierka je vysadený malý háj, ktorý tematicky nadväzuje na les. Ako hovorí hostiteľ – nie sme poľnohospodári, a tak to so záhradníčením veľmi nepreháňame, radšej sa vo svojom voľne venujeme dcéram. Aj keď malý záhon s čučoriedkami na ďobkanie tu nájdeme. Podstatné je, že záhrada plní svoj účel, nestojí veľa námahy a deti sa tu vybláznia.

Galileo
5+KK 115,4 176,7 POROTHERM Bramac plávajúca laminátová
drevené euro oblôžková zárubňa + fóliované dvere tepelné čerpadlo


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek